Матеріали

Сучасна цегла для каміна, мангалу та барбекю.

21.02.2024

Важко уявити собі заміський будинок без місця для відпочинку біля каміна. Для деяких це затишний куточок у вітальні, а для когось для цього мало цілої виділеної кімнати. Як би не було, тепло вогнища, що створює неповторну атмосферу затишку, завжди залишається модним і нерідко стає улюбленим місцем, де збирається вся родина.

Камін є досить складною конструкцією, тому традиційно зводити його запрошували досвідчених пічників. Пекти в будинку слід закладати ще в проекті і будувати камін необхідно до початку внутрішніх оздоблювальних робіт, оскільки кладка топки та облаштування порталу вважається "брудними" будівельними роботами, хоча для справжніх майстрів проведення робіт з будівництва каміна можливе і пізніше.

Будь-який камін складається з таких основних частин, як топка, димар і портал.

Топка – це серце каміна, вона потребує особливого матеріалу для нормального та безпечного її функціонування. Чим менше в робочій частині каміна металевих деталей, тим конструкція надійніша і довговічніша. Метал має властивість розширюватися при нагріванні, іржавіти, прогоряти, його роз'їдають продукти горіння, а чавун може мати приховані дефекти, розтріскуватися. Тому традиційно зведення каміна, грубки, барбекю здійснюється із цегли.

При безпосередньому контакті з вогнем цегла, якою викладають внутрішній простір паливника, зобов'язаний витримати, не руйнуючись, температуру близько 900° С. Для таких цілей служить вогнетривка цегла – з тугоплавкої шамотної глини. Особливістю шамотної цегли є те, що вона добре набирає і довго віддає тепло, а також переносить різкі стрибки температури. Існує думка, що камеру згоряння можна викласти керамічною повнотілою цеглою, але сміємо Вас запевнити, така піч довго не прослужить. З червоної повнотілої цегли кладуться труби, зовнішня стінка паливника. Найчастіше камін, піч або барбекю виконують за схемою: топкова частина футерується стійкою шамотною цеглою, портал облицьовується благородною клінкерною, зістареною або цеглою під камінь, димар виготовляється з повнотілої керамічної цегли або купується вже готова труби для димоходу.

Отже, що таке пічна цегла? Відповідь проста - це цегла, яку використовують для облаштування печей, камінів і барбекю, тобто та, яка здатна протистояти заданій температурі. Для найбільш агресивного середовища - вогнища - слід вибирати шамотну цеглу без тріщин і сколів солом'яно-жовтого кольору. Дуже світла цегла – недопалена, вона гірше витримує коливання температури. Для облицювання порталу, фронтальної частини, можна використовувати повнотілу фасадну цеглу. Пустотіла керамічна та силікатна цегла використовувати для кладки камінів не рекомендується.

Широкого застосування в облицювальних роботах набула так звана «стара цегла». Він унікальний у своїх властивостях. Цегла ручного формування має вигляд зістареного матеріалу, хоч і набуває такого вигляду завдяки спеціальній технології виробництва, запозиченій з античних часів. Стара цегла має пористу структуру, що дозволяє акумулювати тепло і повільно її віддавати. За технічними характеристиками цегла ручного формування відповідає всім сучасним вимогам, дуже міцна і ідеальна для зведення камінів.

Ще один красивий та надійний матеріал для оформлення зовнішнього вигляду каміна – клінкерна цегла. Це дуже стійкий матеріал, тому, якщо дозволяє проект, для облаштування порталів можна використовувати й порожнисті вироби.

Мангал дарує не лише смачні страви, а й задоволення від гарного архітектурного виробу у саду чи на терасі. Для барбекю радимо застосовувати повнотілу гіперпресовану цеглу Літос з характерною фактурою «Скеля» або «Колота». Цей вид цегли часто застосовують для огорож, цоколів, клумб, мангалів та барбекю. Фізичні властивості рваної цегли обумовлюють стійкість високих температур, надійність та довговічність вуличних вогнищ. Клінкер також є актуальним для садових печей, грилів, барбекю та інших конструкцій, призначених для приготування їжі на відкритому повітрі.

І насамкінець нагадаємо, що обробку та облицювання каміна або барбекю проводять тільки після того, як їх добре просушать і протоплять.