Матеріали

Яку лицьову цеглу придбати і як правильно її вибрати

21.02.2024

Зараз, на просторах Інтернету, можна знайти масу інформації про товар, що Вас цікавить. Здавалося б, добре, споживач стає обізнаним.

Але, на жаль, часто продавці намагаються маніпулювати таким чином покупцями, розміщуючи не зовсім правдиву або, скажімо, перебільшену або неповну інформацію на своїх сайтах. Таким чином, у продукції з'являється помилкова погана слава. Для порівняння товару потрібно довіряти лише перевіреним джерелам та користуватися регламентованою нормативною документацією.

Часто, порівнюючи аналогічні продукти, щоб прикрасити характеристики одного, його порівнюють із подібним, але набагато нижчим сортом. Або, описуючи певну його характеристику, використовують нормативний документ, у якому перебуває у допустимому інтервалі (від і до), а відзначають лише значення «від», применшуючи властивості опонента. Щоб дати адекватну оцінку будь-якому товару, користуйтеся інформацією, заявленою безпосередньо виробником.

Важливо зазначити, що західні виробники випускають продукцію відповідно до міжнародних стандартів EN, які часто мають менш жорсткі обмеження, ніж наші вітчизняні стандарти. Все пояснюється тим, що у нас сертифікується товар, а закордоном – процес виробництва, сама технологія.

Сучасні технології дозволяють виробляти цеглу не лише в межах державного стандарту, а й перевищувати заявлені норми. Тому передові виробники створюють спеціальні документи – технічні умови, відповідно до яких випускають свій продукт. Так, на сьогоднішній день широку популярність набув цегла клінкерна керамічна, але в нашій країні досі немає документації, що регламентує випуск цього стінового матеріалу. Всі вітчизняні виробники клінкеру розробили та впровадили у виробництво, відповідно, свої технічні умови.

З недавнього часу і в нашій країні з'явилася тенденція сертифікувати виробництво згідно з ISO (International Organization for Standartization). Це міжнародні стандарти, у яких висуваються вимоги до системи менеджменту для підприємства. Незалежне сертифікування проводиться спеціально сформованими органами із сертифікації. Присутність сертифіката відповідності ISO 9001 говорить про надійність організації та можливість її роботи на міжнародному ринку.

Для порівняння використовуємо дані із державних стандартів на дві популярні позиції лицьової цегли вітчизняного виробництва. Це лицьова керамічна цегла і лицьова гіперпресована цегла. Інформація взята із найновіших державних стандартів, редакції 2008 року.

Деякі підприємства працюють з документами раніше випуску, але це не заважає їм виробляти виключно якісний товар. Технічні характеристики, зауважте, нормуються, але мають досить широкий діапазон.

Ми вибрали ті позиції, які найбільше впливають на якість цегли. Кількість та допустимі норми дефектів порівняти складно, виходячи з абсолютно різної технології виробництва та різної сировинної бази.

Порівняльна таблиця допустимих технічних характеристик згідно з державними стандартами України.

Характеристика Вироби бетонні дрібноштучні (ДСТУ Б В.2.7-7-2008) Цегла лицьова керамічна (ДСТУ Б В.2.7-61:2008)
Маса однієї цегли не повинна перевищувати 4,4 кг 4,3 кг
Пустотність За погодженням з базовою організацією зі стандартизації та споживачем Не більше 48%
За міцністю на стиснення Не менше ніж М 100 Не менше ніж М 75
По морозостійкості Не менше F 25 Не менше F 50
Зовнішній вигляд Колір та тон лицьових поверхонь лицьових виробів повинні відповідати зразкам-еталонам, затвердженим у встановленому порядку
Щільність Не більше 2200 кг/м3 -
Вологопоглинання Не менше 6%, але не повинно перевищувати 15% за масою Не менше 6%, але не більше 28% залежно від використаної сировини
  Вироби відносяться до негорючих, вибухобезпечних матеріалів, які не виділяють токсичних речовин. Виробництво виробів є екологічно чистим. Відходи сирцю, що утворилися під час формування виробів, повертаються у виробництво Керамічні вироби є екологічно чистим продуктом, нетоксичні, пожежостійкі. У процесі виробництва та експлуатації не справляють шкідливого впливу на організм людини. Відходи сировини повертають на переробку у технологічний цикл
Припустимі граничні відхилення За довжиною За шириною По висоті За довжиною За шириною По висоті
+-3 +-2 +-2 +-4 +-3 +-2

Так про що говорять ці цифри? Все дуже просто. Цегла в нашій країні вважається якісною, якщо її технічні характеристики перебувають у нижчевикладених межах. Ну, або, звичайно ж, покращено.

Тобто, це не означає, що керамічна лицьова цегла обов'язково матиме марку за міцністю М75, а морозостійкість гіперпресованої цегли складе 25 циклів. Але теоретично це допустимо.

Насправді підприємства, які поважають себе, намагаються досягти максимальної позначки і перевершити конкурента. На сьогоднішній день існує багато виробників, які завойовують покупців шляхом підвищення якості. В умовах сучасної економіки досягати цього шляхом зниження ціни – не рентабельно, тому виробники вкладають ресурси в удосконалення технологій та займають конкуруючі позиції на ринку.

Як бачите, дуже добре, коли якість облицювальної цегли відповідає нормативній документації державного рівня. Але все ж таки, головне залежить від виробника.